Ceviz Fidanı Hakkında

ceviz fidanı

Ceviz ülkemizde tüketimi en çok olan meyvelerden ve yetiştirilen en eski meyvelerden bir tanesidir. Ülkede çok geniş alanlara yayılarak birçok bölgede görülebilir. Ceviz bugünlere kadar uzun zamandır tohumla çoğaltılmaktaydı. Ancak son yıllarda ceviz fidanı çağdaş tesislerde çoğaltılma ve fidalandırma işlemlerine devam edilmektedir. Ancak ceviz fidanı alırken dikkat etmemiz gerekenlerin başında ceviz fidanının cinsi ve kimden alındığı çok önemlidir. Bizlere ceviz konusunda herhangi bir sıkıntımız yok gibi görünse de aslında vardır. Bu sıkıntılara sonraki yazılarımızda yer vereceğiz.

Fernette Ceviz Fidanı Tüplü

Ceviz fidanı yetiştiriciliğinde ülkemiz dünyada ilk 5 sıralamasına girebilmektedir. Her ne kadar ilk 5 e girsek de üretilen ceviz miktarı maalesef kendi kendimize bile yetememektedir. Yani Türkiye bu üretim miktarına rağmen dışarıdan ceviz alan bir ülkedir. Ceviz fidanı yetiştiriciliğinin başlıca bazı sorunları vardır. Bunlardan en önemlisi istenilen özelliklerdeki cevizin yetersizliğidir. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için devlet tarafından bazı desteklemeler yapılmaktadır. Ceviz fidanı yetiştiriciliği yapmak ve ceviz üretimi yapmak isteyen kişilere verilecek olan hibeler ile kamu destekleri ile yetiştiricilik yapmak mümkün haline gelmektedir.Ceviz konusunda ülkemizin sorunlarına çözüm getirebilmek amacıyla devletin birimleri de araştırmalara ve çalışmalara devam etmektedir.

Ceviz özellikle uzun dönemler meyve vermeye meyilli olması dolayısıyla çok değerli kabul edilmektedir tabi ki farklı cinsler ve ırkların erken ürün verenleri de mevcuttur. Ceviz fidanı yetiştiriciliği yapan firmalara ise özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda kaliteli hizmet sunan ve hastalıklı fidan satışında bulunmayan firmalar tercih edilmeli. Ayrıca bu konuda devlet desteği alınabileceği de unutulmamalıdır. Fidan sayısına göre veya üretim yapılacak alanın yüz ölçümüne göre hibe alındığında, fidan ücretleri oldukça cüzi bir miktar karşılığında satın alınabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*