Kayseri Son Dakika Haberleri

kayseri haber, kayseri haberler,

Kayseri gündemini meşgul eden Kayseri haberleri gündemi meşgul etmiştir.
Kayseri Son Dakika
Kayseri’ye bağlı Kocasinan ilçesinin Cırgalan Mahallesinde üretilen Cırgalan biberi Kayseri haberleri arasına girmiştir.
Cırgalan mahallesinde oturanların geçimlerini sağladığı Cırgalan biberi, 80 mahallede üretilmektedir. Kilosu 40 TL’den satılan Cırgalan biberinin sindirimi kolaylaştırdığı ve kan dolaşımını olumlu olarak etkilediği belirtilmiştir. Cırgalan biberinin tanıtımı için 8 yıl boyunca tanıtım etkinlikleri düzenlenen biberin yapısında, A, C, B1 ve B3 vitaminleriyle kalsiyum, potasyum ve demir bileşenlerinin tamamını içermektedir. Yapılan tıbbı araştırmalar sonucu da Cırgalan biberinin mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hastalıklara karşı da vücudu dirençli tutmaktadır. Yıllardır bilinen bu özelliğiyle satışları hep artış gösteren biber Kayseri Son Dakika haberlerine de konu olacak niteliktedir.
Cırgalan Mahallesinin tüm geçimi bu biberden sağlanmaktadır. Yıllık olarak her haneden 100-150 kilo üretim sağlanan biber her hane için ayrı kazanç elde ettirmektedir. Mahallede bulunan 800 haneden 600 tanesi biber işiyle uğraşmaktadır.

Kayseri haberleri
Mahallede yıllık ortalama 20 ton biber üretimi yapılırken biberin kilosu 40 TL’den satılmaktadır. Cırgalan biberini yurt dışında da talep eden alıcılar sayesinde adını duyuran Kayseri halkı, Kayseri Son Dakika haberlerinde tüm dünyaya adını duyurarak satışlarını giderek arttırmıştır. Biber üreticileri de her yıl daha fazla ürün elde etmek için çalışmalarına teknolojiye uyum sağlayarak devam etmektedir.

Tüm kayseri haberleri ve gelişmeleri için Kayseri haber sitesini takip etmenizi öneririzhttps://www.kayserihaberler.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*