Marka tescil hakkında genel bilgi

marka tescl

Marka, işletmelerin ve şirketlerin tüm özgünlükleri temsil eden en değerli işarettir. Bu değerli işaret, ciddi bir şekilde korunmalı ve yasal açıdan da teminat altına alınması için tescil ettirilmelidir. Markanın tescille koruması yapıldığına dair resmi kurumlarca düzenlenmiş belgenin olması gerekmektedir. Marka tescili, şirketlere veya işletmelere oldukça fazla avantaj ve söz hakkı sağlar. Ülkemizde marka tescili işlemleri, Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmaktadır.

Marka tescil ile korunan markalar işletmeler için en başta, sizin markanızı kullanarak ve bundan faydalanarak kazanç elde eden diğer işletmelerin faaliyetlerinin önüne geçmek adına önemlidir. Marka tescili başvurusu yapılması için birçok detay bulunmaktadır. Bunların bilinmesi ve doğru zamanda başvuru yapmak ve başvuru şartlarına uygun olarak başvuru yapmak netice almamızı kolaylaştırır. Ayrıca marka tescili olamayacak bazı marka isimleri bulunur, bazı özelliklere sahip marka isimleri alınamazlar.

Marka tesciline başvuran kişiler ve işletmeler, hem resmi kurumun onayından geçmiş hem de toplumun onayını kazanmış olacaktır. Bu durumdan hareketle işletmenin güvende,hakları korunan oldukça sağlam temellere sahip olur. Marka tescil alması nedeniyle artık hiçbir risk taşımamaktadır. Çünkü elinde resmi kurumlarca verilmiş; kanıt niteliği taşıyan belge bulunmaktadır. Bu belgeyi elinde bulunduran işletme, marka haklarının kullanılarak haksız yere kazanç sağlanması gibi durumlarda ve marka hakkı tecavüzü konularında önlem alabilir, yaptırım uygulayabilir duruma gelmiştir. Bununla birlikte sizin hakkınızda bu markanın kullanım hakları ile ilgili herhangi bir şikayet unsuru olduğundu resmi kurumlarca verilen bu belge adeta markanın nüfus cüzdanı olarak kendini ispat eder ve şikayete konu unsur ortadan kalkmış olur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*