Melatonin ve Uyku

Melatonin Eksikliği Belirtileri

Melatonin, beyninizin içindeki epifiz bezi tarafından üretilen doğal bir hormondur. Genellikle gece saatlerinde salgılanır ve en yüksek seviyeler saat 11:00 ile 07:00 arasında ölçülür. Karanlık, melatonin üretimini teşvik eder, yatak odanız ışıksız kalırsa vücudunuzda daha fazla melatonin üretilir. Melatoninin birçok fonksiyonu vardır ancak bunun başlıca işlevi vücudunuzdaki uyku-uyanıklık döngülerinin (sirkadiyen ritim) düzenlenmesi ve sürdürülmesidir.
Melatonin Sentezi ve Circadian Fotosentezi
Melatoninin biyosentezi, tükettiğimiz gıdalarda bulunan diyet proteininden başlar. Bu diyet proteini, enzimlerin mevcudiyetinde önce ve sonradan melatonine dönüşen çok önemli bir esansiyel amino asit triptofan içerir.
Bir fotopigment reseptör proteini, melanopsin gözün ışığa duyarlı retinal ganglion hücrelerinde bulunur. Bu melanopsin ışığa maruz kaldığında, bilgiyi yanıtlar ve iletir veya beyinde suprakiazmatik çekirdeği (sirkadiyen kalp pilini barındıran bir biyolojik saat) olarak adlandırılan bir alana sinyal iletir.
Bu nedenle, SCN’nin hafif uyarımlı aktivasyonu, epifiz bezinin melatonin üretmesini önler ve sizi uyanık tutar. Benzer şekilde, SCN’nin karanlığa bağlı aktivasyonu, uykuya dalmanıza yardımcı olan melatonin salgılanması için epifiz bezi uyarır. Bu, içsel vücut saati ile açık-karanlığın dış döngüsü arasındaki senkronizasyon süreci, sirkadiyen foto-biriktirme olarak bilinir.

Melatonin Eksikliği Belirtileri
Melatonin Eksikliği Belirtileri
Düşük melatonin seviyeleri ışığa aşırı maruz kalmadan kaynaklanır.

Depresyon

kaygı

Uykusuzluk hastalığı

Aşırı yorgunluk

Gece yeme sendromu

Yüksek tansiyon

Strese duyarlılık

Nörodejeneratif hastalıklar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*