Tamamlanmamış Oyunlar Hangileridir

Video oyunlarında son 10 sene içerisinde beklenmedik bir şekilde fazlasıyla ilerleme kaydedilmiştir. Yeni sayılabilecek Steam ve nispeten daha eski Battlenet gibi ara yüz programlar aracılığıyla farklı firmalardan istediğiniz platformlara yönelik çok çeşitli oyunlara sahip olabilirsiniz.
tamamlanamayan oyunlar
Video oyun piyasasının bu denli gelişmesi elbette ki oyun yapımcısı olmak isteyen irili ufaklı birçok programcının işine geldi. Yeni ortaya çıkan ufak firmaların pek çoğu maliyeti karşılayabilmek adına farklı yöntemler izliyor. Henüz tamamlanmamış oyunlar oyuncuların beğenilerine bu yöntemler aracılığıyla sunuluyor.

Erken Erişimdeki Oyunlar

Düşük bütçeli oyun tasarımcısı ekipler genel olarak bu yöntemi tercih ediyor. Bu yöntemde Steam gibi platformlarda oyunlar henüz bitmemiş ama oynanabilecek en temel vaziyetlerinde satışa sunuluyor. Elbette satış fiyatları oyunun komple sürümünün fiyatının altında belirlenerek bir nevi daha fazla oyuncunun ilgisini çekip, oyunun gelişim sürecini onlarla paylaşmayı hedefliyor. Böylelikle oyunun tasarım-programlama süreci oyuncuları geri bildirimleriyle beraber ilerliyor. Ancak şunu göz ardı etmemek gerekir ki, bazı oyunlarda bu süreç teknik aksaklıklar veya birtakım firmaların art niyetleri yüzünden beklenmedik şekillerde gecikip, felaketle sonuçlanabiliyor. Steam gibi aracı platformlar bu tarz durumlarda oyuncu haklarını gözeterek para iadesi yapsa da her platform aynı hassasiyeti göstermeyebiliyor.

Kickstarter Oyun Projeleri

Kickstarter sitesi birçok farklı konuda bireysel ya da ekip çalışmalarının proje tanıtımıyla yayınlanıp maddi destekçi aranıldığı bir aracı sitedir. Proje sahipleri detaylı planlarını burada yayınlarlar ve bekledikleri maddi destek potansiyeline göre destekçilerine ödül vaat ederler. Örneğin; su geçirmez tişört yapmama 1 dolar destekte bulunanlara teşekkür yazısı yayınlayacağım, 5 dolar destekte bulunana çıkartma yollayacağım, 25 dolar destekte bulunana bir adet tişörtü piyasaya sunulmadan önce göndereceğim gibi. Bu site son 5-10 senelik dönemde video oyunları için de sıkça kullanılmaktadır. Çeşitli sebeplerden iflas etmiş oyun firmaları ya da piyasaya yeni girmek isteyen bütçesi kısıtlı oyun yapımcıları projelerini burada yayınlayarak gelen desteklerle oyunlarını yayınlamaya çalışmaktadırlar. Bunun için bilinen en büyük örneklerden biri de 20 milyon dolar bütçe hedefi konulmasına rağmen 300 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakam elde eden Star Citizen oyunu. Ancak böylesine büyük paraların toplandığı oyunlarda skandal yaşanma olasılığı da artar.

Dijital Çağın Üretil(e)meyen Oyunları

Günümüzde bütçe sıkıntıları sebebiyle henüz oynanabilir olmamasına rağmen piyasaya sunulan onlarca oyun vardır. Oyuncular ile yapımcılar arasında henüz bitmemiş bir ürün üzerinden dönen bu karşılıklılık ilişkisi daha önceden teknolojik pazarda eşine rastlanmayan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*