UYKU BOZUKLUĞU TÜRLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

uyku, uyku bozukluğu, uyku bozukluğu tedavisi, uyku bozukluğu sebepleri, uyku bozukluğu çeşitleri, uyku bozukluğu neden olur, uykusuzluk nedir, uykusuzluk neden olur, uykusuzluk tedavisi,

Gün boyu harcadığımız eforu akşam eve gelince yatıp uyuyarak geri kazanırız. Ama eğer uyku problemimiz varsa bu pek de kolay olmaz. Hatta yorgunluğumuzu üzerimizden atamaz ve sürekli olarak yorgunluk hissederiz.
Yetişkin bireyler geceleri genellikle iki uyku evresi arasında gidip gelirler. Bu evrelerden birincisi REM’ dir. Yani hızlı göz hareketleride denilebilir.

REM evresinde beyin uyanıklığa yakındır ve beden geçici bir felç şeklindedir. Vücudu yeniden yapılandırır. Ayrıca bu evrede görülen rüyalar genellikle hatırlanır. İkincisi ise N – REM ‘ dir. Yani yavaş göz hareketleri olarak da bilinir. N -REM evresinde kişi derin uykudadır. Gün boyunca oluşan yorgunluk giderilir bu evrede. Ayrıca görülen rüyalar genellikle hatırlanmaz. Ama bu evrelerin sınırları bulanıklaşırsa uyku huzursuz bir duruma gelebilir. Neyse ki oluşan huzursuzlukların tedavisi mümkün. Sizinle bunları inceleyecek olursak;

uyku, uyku bozukluğu, uyku bozukluğu tedavisi, uyku bozukluğu sebepleri, uyku bozukluğu çeşitleri, uyku bozukluğu neden olur, uykusuzluk nedir, uykusuzluk neden olur, uykusuzluk tedavisi,

 

  • Obstrüktif uyku apnesi, bu uyku bozukluğu probleminde rahatsızlık kişi uyurken solunumun tamamen durmasıdır. Kalp atışında düzensizliğe, beyine oksijen ulaşmamasına hatta ölüme bile risk yaratabiliyor. Tedavisi ise yan yatarak uyuma, kili verme ve ilaç kullanımıdır.
  • REM uyku bozukluğu, bu uyku probleminde ise kişiler rüyalarında gördüklerini ve yaptıklarını yatakta da yaparak yanlarındaki kişiye ve kendilerine ciddi boyutta zarar verebilirler. Tamamıyla rüyalarındaki gördükleri olaya bağlıdır zarar verme şiddetleri. Çoğunlukla rüyalarında kavga ettiklerini görürler ve yumruk, tekme, şiddetli bağırma şeklinde izlenimler görülür. Tedavisinde genellikle kas gevşetici ilaçlar ve psikolojik açıdan kullanılabilecek ilaçlar tercih edilir.
  • Gece terörleri, genellikle uykuya daldıktan 3 saat sonra gerçekleşir ve çığlık atılarak sıçrama şeklinde gözlemlenir. Kişi yataktan sıçradığında uyanık değildir uyku devam etmektedir ama gözleri açık olduğundan dolayı çevredekiler uyanık olduğunu sanabilir. Tedavi yöntemi doktor vasıtasıyla kullanılan ilaçların yanı sıra çevresinde bulunan kişilerin panik yapıp kişiyi uyandırmaya çalışmamasıdır.
  • Narkolepsi, normal bir uyku düzeninin olmamasıdır. Kişi bir iş yaparken veya araba sürerken anlık uykuya dalabilir. Oldukça tehlikeli bir durumdur. Tedavisi ilaçla ve terapi ile mümkündür.
  • Uyurgezerlik, kişi uyku halinde evin içinde dolaşabilir, araba sürebilir, dışarı çıkabilir. Tehlike yaratan bir durumdur. Tedavisi doktor tavsiyesi ile kullanılabilecek ilaçlardır. Ayrıca kapılar kitlenerek veya önüne bir cisim konularak kişinin dışarı çıkmasını engellemektir.Uyku bozukluğu oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden kişi ve çevresindekiler gerekli tedbirleri alarak oluşabilecek kazaları engellemeliler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*